COMPLETE SCHEDULE

MONDAY, JULY 29

8:00 – 9:00 a.m.             Registration and check-in of Non-Competitive participants, Griffin Lobby. Pick up Participants’ folders, schedules, sign up for lessons, IKOF tickets, and passes, etc.       

9:00 a.m. – 6:00 p.m.    EARLY REGISTRATION AND CHECK-IN for Odyssiad Competitors and Festival Participants (Griffin Hall Lobby – 1st Floor, UCA).  Rehearsals of full and single movement concerti with Official Staff Accompanists Dzmitry Ulasiuk (Room TBD) and Tim Burns (Room TBD). Pick up Participant’s Folders, sign-up for lessons, IKOF tickets and passes, etc.

9:00 – 9:30 a.m.             Welcome by Dr. Janet Landreth, IKOF Founder & Director and Daria Kiseleva, Non-competitive Director and Odyssiad Gold Medalist, assisted by Iris Zhang, Griffin Concert Hall.    

9:30 a.m. – 10:00 a.m.  Non-Competitive Judges’ Orientation and Instruction in Griffin Concert Hall; UCA Tour of the Building led by Iris Zhang

 10:00 a.m. - 12 p.m.      NON-COMPETITIVE Performances and Evaluations, Griffin Stage. Evaluators: Daria Kiseleva and Prof. Shanlin Lin. Announcer: Lili Cai.

 12:00 – 1:00 p.m.          LUNCH

 1:00 – 3:00 p.m.            NON-COMPETITIVE Performances and Evaluations, Griffin Stage. Evaluators: Daria Kiseleva and Prof. Shanlin Lin. Announcer: Lili Cai

3:00 – 4:00 p.m.            ICE CREAM SOCIAL at the Gazebo (in front of the UCA)

 4:00 – 6:00 p.m.            NON-COMPETITIVE Performances and Evaluations, Awards (Griffin Stage). Evaluators: Daria Kiseleva, Prof. Lin. Announcer: Lili Cai

6:00 p.m.                         DINNER

7:00 – 10:00 p.m.          SEMIFINAL ROUND: SINGLE-MOVEMENT CONCERTO (Griffin Concert Hall)

                                         Judges: Oscar Macchioni, Chi Chen Wu, Bohuslav Rattay

TUESDAY, JULY 30                                                                            

MORNING                      SEMIFINAL ROUNDS International Keyboard Odyssiad® Competition                    

 8:00 – 9:00 a.m.           REGISTRATION AND CHECK-IN, Coffee & Breakfast Pastries, , pick up Participant’s Folders, sign-up for lessons, IKOF tickets and passes, etc. Lobby: Griffin Concert Hall (UCA)                                                             

8:30 – 9:00 a.m.            Semifinal Judges’ Orientation and Instruction (Conference Room – 1st floor)

9:00 – 11:50 a.m.  SEMIFINAL ROUND: SOLO LEVEL A (IRH)

                        Judges:  Daria Kiseleva, Pamela Mia Paul, Chi-Chen Wu

9:00 a.m. – 12:10 p.m.  SEMIFINAL ROUND: SOLO LEVEL C: (Runyan Hall)                

                                          Judges: Zlata Chochieva, Kemal Gekic, Hsing-ay Hsu                         

9:00 a.m. – 12:15 p.m.  SEMIFINAL ROUND: CONCERTO – All Ages (Griffin Concert Hall)

                                          Judges:  Oscar Macchioni, Bryan Wallick, Bohuslav Rattay

11 :00 a.m.                        NON-COMPETITIVE: Old Town Tour and Shopping, Pianos around Town, Lunch

11:50 – 1:15 p.m.          LUNCH  (times are varied)                          

AFTERNOON                 SEMIFINAL ROUNDS International Keyboard Odyssiad® Competition

1:00 – 4:00 p.m.            SEMIFINAL ROUND: SOLO LEVEL B (IRH)

                                         Judges: Kemal Gekic, Pamela Mia Paul, Zlata Chochieva                           

12:50 – 5:25 p.m.            SEMIFINAL ROUND: SOLO LEVEL D (Runyan Hall)                 

                                         Judges: Chi Chen Wu, Hsing-ay Hsu, Tim Burns

1:15 – 4:45 p.m.            SEMIFINAL ROUND: CONCERTO – All Ages (Griffin Concert Hall)

                                         Judges:  Oscar Macchioni, Bryan Wallick, Bohuslav Rattay

5:30 p.m.                         Check-In of Odyssiad® Competition Finalists, Griffin Concert Hall Lobby, UCA; Group Photo Shoot, (Guest Artists, competitors, participants) Griffin Hall stage                                                    

6:00 p.m.                         DINNER                                                       

7:30 p.m.                         FESTIVAL OPENING CONCERT:  VADYM KHOLODENKO, Gold Medalist,

                                         2013 Van Cliburn International Piano Competition  

Vadym Kholodenko

2013 Gold Medalist

 Van Cliburn International Piano Competition

PROGRAM:  

               Fantasia  in C minor, K.475                                                Wolfgang A. Mozart (1756 – 1791)

              Seven Bagatelles, Op. 33                                                    Ludwig van Beethoven (1770 – 1827)

                            1.  E-flat Major

                            2.  C Major

                            3.  F Major

                            4.  A Major

                            5.  C Major

                            6.   D Major

                            7.  A-flat Major

                “Rondo alla ingharese quasi un capriccio” in G Major, Op. 129              Ludwig van Beethoven

              (“Rage over a Lost Penny, Vented in a Caprice”)

~~~INTERMISSION~~~

              Selected Studies on Chopin Etudes                                                     Leopold Godowsky (1870 – 1938)

  Study No. 1 on Opus 10 No. 1  in C Major        

Study No. 4 on Opus 10 No 2  in A minor ("Ignis Fatuus”)      

Study No. 5 on Opus 10 No. 3 in D-flat Major (left hand alone)           

Study No. 6 on Opus 10 No. 4 in C-sharp minor (left hand alone)       

Study No. 16 on Opus 10 No. 8  in F Major

Study No. 22 on Opus 10 No. 12 in  C-sharp minor  (left hand alone)

Study No. 39 on Opus 25 No. 9 in G-flat Major

Study No. 42 on Opus 25 No. 11 in A minor

 

Piano Sonata in C-sharp minor                                                      P. I. Tchaikovsky (1846-1905)

Allegro con fuoco

                            Andante

                            Scherzo - Allegro vivo

                            Allegro vivo

 

Vadym Kholodenko, Personal Direction: Judson Management Group, Inc., 145

East 57th Street, Fifth Floor, New York, NY 10022, Telephone: +1 (212) 974-1917.
 

WEDNESDAY, JULY 31            

8:00 a.m.                         REGISTRATION AND CHECK-IN, Coffee & Breakfast Pastries, pick up Participant’s Folders, sign-up for lessons, IKOF tickets and passes, etc. Lobby: Griffin Concert Hall (UCA) Note: Beginning Wednesday, July 31, all  events will take place in Griffin Concert Hall, unless otherwise noted.                                      

8:30– 9:00 a.m.             Solo Judges’ Orientation and Instruction (Conference Room – 1st floor)                                                     

9:00–10:00 a.m.            ODYSSIAD® COMPETITION FINAL ROUND: SOLO LEVEL A

                                          Judges: Zlata Chochieva, Vadym Kholodenko, Oscar Macchioni 

(Presentation of Certificates and Medals immediately following)

10:00 –11:30 a.m.         ODYSSIAD® COMPETITION FINAL ROUND: SOLO LEVEL B

                                          Judges: Daria Kiseleva, Dzmitry Ulasiuk, Tim Burns                                                                                         (Presentation of Certificates and Medals immediately following) 

11:30 – 1:00 p.m.          ODYSSIAD® COMPETITION FINAL ROUND: Single Movement Concerto

                                         Judges: Pamela Mia Paul, Bryan Wallick, Lydia Liu (Devin Patrick Hughes)

                                         (Presentation of Certificates and Medals immediately following)

1:00 – 2:00 p.m.            LUNCH

2:00 – 4:00 p.m.            ODYSSIAD® COMPETITION FINAL ROUND: SOLO LEVEL C

                                         Judges: Dzmitry Ulasiuk, Pamela Mia Paul, Bryan Wallick

(Presentation of Certificates and Medals immediately following)

2:00 - 4:00 p.m.             NON-COMPETITIVE: Runyan Rehearsal Hall.  “EAST MEETS WEST”, Music as an International Language, Janet Landreth, IKOF Founder/Director; Daria Kiseleva, 2016 Odyssiad Gold Medalist; Hsing-ay Hsu, Steinway Artist.              

4:00 – 6:00 p.m.            ODYSSIAD® COMPETITION FINAL ROUND: SOLO LEVEL D

                                         Judges: Zlata Chochieva, Vadym Kholodenko, Kemal Gekic    

                                         (Presentation of Certificates and Medals immediately following)         

6:00 p.m.                         DINNER                                                     

7:30 p.m.                        FESTIVAL EVENING CONCERT: ANDERSON & ROE

ANDERSON & ROE PIANO DUO: TWO PIANO RECITAL

PROGRAM 

Hungarian Dance No. 4 in F minor                                                               Johannes Brahms (1833 – 1897)

Hungarian Dance No. 5 in F-sharp minor

Sonata for Two Pianos in F minor, Op. 34b                                                                           Johannes Brahms

              I. Allegro non troppo

              II. Andante, un poco adagio

              III. Scherzo: Allegro

              IV. Finale. Poco sostenuto – Allegro non troppo – Presto, non troppo

Virtuoso Hungarian Dance No. 5 in F-sharp minor                                                             Johannes Brahms                                                                                                                                   Arranged by Anderson & Roe

~~~INTERMISSION~~~

“What a Wonderful World”                           George David Weiss (1921-2010) & Bob Thiele (1922-1996)

                                                                                                                                    Arranged by Anderson & Ro “Viva la Vida” from Viva la Vida or Death and All His Friends                                                             Coldplay         

                                                                                                                                    Arranged by Anderson & Roe

Hallelujah Variations (Variations on a Theme by Leonard Cohen)                                          Anderson & Roe

 “Let It Be” from Let It Be                                       John Lennon (1940 – 1980) & Paul McCartney (b. 1942)

                                                                                                                                    Arranged by Anderson & Roe

THURSDAY, AUGUST 1

8:00 a.m.                       REGISTRATION AND CHECK-IN, Coffee & Breakfast Pastries, pick up Participant’s Folders, sign-up for lessons, IKOF tickets and passes, etc. Lobby: Griffin Concert Hall (UCA).                                      

8:30– 9:00 a.m.           Concerto Judges’ Orientation and Instruction (Conference Room) 

9:00 –11:30 a.m.         ODYSSIAD® COMPETITION FINAL ROUND: CONCERTO – All Ages

Judges: Vadym Kholodenko, Kemal Gekic, Chi Chen Wu (Devin Patrick Hughes)

(Presentation of Certificates and Medals immediately following)

 

11:30 a.m. –  12:30 p.m.   ODYSSIAD® FESTIVAL SESSION: Masterclass

                Elizabeth Joy Roe, Anderson & Roe Duo Pianists

12:30 – 1:30 p.m.        LUNCH

1:30 – 2:30 p.m.          ODYSSIAD® FESTIVAL SESSION: Masterclass

                                         Greg Anderson, Anderson & Roe Duo Pianists                                                                                    

2:30 – 4:00 p.m.          ODYSSIAD® FESTIVAL SESSION: Presentation

“Communications Makeover 4.0: Focus & Awareness"

                                  Hsing-ay Hsu, Steinway Artist

2:00 - 4:00 p.m.           NON-COMPETITIVE: Runyan Rehearsal Hall

                                        Group Masterclass with Dr. Janet Landreth, IKOF Founder/Director and Iris Zhang, 2018 Odyssiad Gold Medalist, Concerto Division         

             

4:00 – 6:00 p.m.          ODYSSIAD® FESTIVAL SESSION: Masterclass

Elizabeth Joy Roe and Greg Anderson, Steinway Artists, Anderson & Roe Duo Pianists                                   

6:00 p.m.                       DINNER

7:30 p.m.                      FESTIVAL EVENING CONCERT: ZLATA CHOCHIEVA 

Zlata Chochieva

PROGRAM

       Suite from Violin Partita in E Major,  BWV 1006                                                    J. S. Bach (1685-1750)

              Prelude,Gavotte & Gigue                                          arranged by S. Rachmaninoff (1873 – 1943)

6 Lieder                                                                                                              Franz Schubert (1797 - 1828)

“Wohin?” from “Die schöne Müllerin”                                    arranged by F. Liszt (1811-1886)

 Litaney from “Geistliche Lieder”

“Auf dem Wasser zu Singen” 

“Liebesbotschaft” from “Der Schwanengesang” 

“Ständchen” from “Der Schwanengesang” 

“Die Forelle” 

 

 “Scherzo from A Midsummer Night's Dream”                                                Felix Mendelssohn (1809 – 1847)

                                                                                                                           Arranged by S. Rachmaninoff

~~~INTERMISSION~~~

Canon in E minor (1890-91)                                                                                      Sergei Rachmaninoff 

Prelude in F major (1891) "Fragments" (1917)

"Oriental sketch"  (1917)

 

Piano Sonata No. 1 in D minor, Op. 28                                                                                   Sergei Rachmaninoff
              I. Allegro moderato

              II. Lento

              III. Allegro molto

 

 FRIDAY, AUGUST 2

8:30 a.m.                         REGISTRATION AND CHECK-IN, Coffee & Breakfast Pastries, pick up Participant’s Folders, sign-up for lessons, IKOF tickets and passes, etc. Lobby: Griffin Concert Hall (UCA).

9:00 – 11:00 a.m.          ODYSSIAD® FESTIVAL SESSION: Masterclass

                                         Pamela Mia Paul, Steinway Artist, University of North Texas                                                         11:00 a.m.–1:00 p.m.   ODYSSIAD® FESTIVAL SESSION: “Conductors Collaborating on Concerti”

                                         Guest Conductors:

                                         1) Devin Patrick Hughes, Conductor, Boulder Symphony, Arapahoe                                                         Philharmonic, and Northwest Florida State University Symphonic Orchestra

2) Bohuslav Rattay, Conductor, El Paso Symphony Orchestra, Midland Symphony Orchestra

Student soloists: TBD 

1:00 – 2:00 p.m.            LUNCH

2:00 – 4:00 p.m.            ODYSSIAD® FESTIVAL SESSION: Masterclass

                                          Kemal Gekic, Steinway Artist, Florida International University

2:00 - 4:00 p.m.             NON-COMPETITIVE: Runyan Rehearsal Hall

                                                       Recital                                       

4:00 – 6:00 p.m.            PARTICIPANTS’ RECITAL                                       

6:00 p.m.                         DINNER

7:30 p.m.                         FESTIVAL EVENING CONCERT: Bryan Wallick, Gold Medalist of the 1997 Vladimir Horowitz International Piano Competition in Kiev, New Professor of Piano (Fall 2019), Colorado State University.

Bryan Wallick

PROGRAM:

Sonata in C Major, Hob XVI:50                                                                    Franz Joseph Haydn (1732-1809)

              Allegro

              Adagio

              Allegro molto

 

12 Symphonic Etudes, Op. 13                                                              Robert Schumann (1810-1856)

Theme – Andante

Etude I (Variation 1) – Un poco più vivo

Etude II (Variation 2) – Andante

Etude III – Vivace

Etude IV (Variation 3) – Allegro marcato

Etude V (Variation 4) – Scherzando

Etude VI (Variation 5) – Agitato

Etude VII (Variation 6) – Allegro molto

Etude VIII (Variation 7) – Sempre marcatissimo

Etude IX – Presto possibile

Etude X (Variation 8) – Allegro con energia

Etude XI (Variation 9) – Andante espressivo

Etude XII (Finale) – Allegro brillante

~~~INTERMISSION~~~

Estampes                                                                                                           Claude Debussy (1862-1918)

I.                       “Pagodas”

II.                    “Evening in Granada”

III.                 “Gardens in the Rain”

Reminiscences of Don Juan, S. 418                                                                      Franz Liszt (1811-1886)            

SATURDAY, AUGUST 3

 8:30 a.m.                         REGISTRATION AND CHECK-IN, Coffee & Breakfast Pastries, pick up Participant’s Folders, sign-up for lessons, IKOF tickets and passes, etc. Lobby: Griffin Concert Hall (UCA).

9:00 -11:00 a.m.            ODYSSIAD® FESTIVAL SESSION: Masterclass

                                         Zlata Chochieva, Moscow Conservatory

11:00 a.m.–1:00 p.m.  ODYSSIAD® FESTIVAL SESSION: Masterclass

                                          Vadym Kholodenko, Gold Medalist, 2013 Van Cliburn International Piano                                               Competition

1:00-2:00 p.m.          LUNCH

 2:00 – 2:45 p.m.            ODYSSIAD® FESTIVAL SESSION: PRESENTATION

                                          “The Piano Master Class: A Legacy of Franz Liszt”

                                         Richard Zimdars

2:45 – 4:45 p.m.            ODYSSIAD® FESTIVAL SESSION: Masterclass

                                         Oscar Macchioni, Steinway Artist, University of Texas at El Paso

4:45 – 6:00 p.m.            WINNERS’ RECITAL and SPECIAL PRESENTATIONS

                                         Levels A, B, C, D, Single-Movement Concerto, and Full Concerto                                      

6:00 p.m.                        DINNER

7:30 p.m.                        FESTIVAL EVENING CONCERT: Kemal Gekic, Guest Artist

9:30 P.M.                        FESTIVAL CLOSING RECEPTION

KEMAL GEKIC

PROGRAM

Preludes and Fugues from The Well-Tempered Clavier, Book 1                           J. S. Bach (1685-1750)

              No. 23 in B-Major, BWV 868

              No. 24 in B-minor, BWV 869

              No. 10 in E-minor, BWV 855

              No. 19 in A-Major, BWV 864

              No. 6 in D-minor, BWV 851

              No. 5 in  D-Major, BWV 850

              No. 15 in G-Major, BWV 860

Piano Sonata No. 2, Op. 35                                                                            Frederick Chopin (1810-1849)

              I. Grave – Doppio Movimento

              II. Scherzo

              III. Marche funèbre

              IV. Finale, Presto

~~~INTERMISSION~~~

Après une lecture du Dante: Fantasia quasi Sonata                                           Franz Liszt (1811-1886)

Sonata No. 1, (Sonata-Fantasy),  Op.39                                                                 Nikolai Kapustin (b. 1937)

               I.  Vivace

              II.  Largo

              III. Scherzo

              IV. Allegro molto