2018

LEVEL A – Gold: Matthew Liu, 11, from Lawrence, Kansas; Silver: Tianyu Li, 9, from Shenyang, Liaoning, China; Bronze: Adrian Romoff, 13, from Pittsburgh, Pennsylvania; Honorable Mention: Sara Basheer, 9, from Greenwood Village, Colorado; Honorable Mention: Audry Haas, 10, from Erie, Colorado

LEVEL B – Gold: Sixuan Zhang, 17, from Xi'an, Shanxi, China; Silver: Kayla Shen, 15, from San Ramon, California; Bronze: Bach Nguyen, 17, from Oxford, Mississippi/Seoul, South Korea

 LEVEL C –  Gold: Guobi Malcolm Liu, 21, from Lawrence, Kansas; Silver: Tyler Hyers, 21, from Goodlettsville, Tennessee; Bronze: Youngmin Kim, 23, from Daejeon, South Korea

LEVEL D – Gold: Ning Zhou, 30, Lake Dallas, Texas/China; Silver: Yuhan Yeh, 28, from Los Angeles, California/Taiwan; Bronze: Sooji Han, 30, from Okemos, Michigan/South Korea; Honorable Mention: Yuan Zhuang, 27, from Denton, Texas/China

CONCERTO DIVISION – Gold: Shuang Iris Zhang, 29, from Greeley, Colorado/Changchun, Jilin, China; Silver: Yuan Zhuang, 27, from Denton, Texas/China;  Bronze: Sixuan Zhang, 17, from Xi'an, Shanxi, China

2017

LEVEL A: Gold: Madison Suh; Silver: Malvyn Lai; Bronze: Sara Basheer
LEVEL B: Gold: Beatrice Hoang; Silver: Jasmine Liew; Bronze: Ty Huey
LEVEL C: Gold: Xin-Hua Richarlita You; Silver: Sicong Zhou; Bronze:William Chiang
LEVEL D: Gold: Fanya Lin; Silver: Dongni Xie; Bronze: Susan Yang

CONCERTO: Gold: Dongni Xie; Silver: Yibing Zhang; Bronze: James Chungyue Tien

2016

LEVEL A: Gold: James Chungyue Tien; Silver: Elizabeth Zhang; Bronze: Malvyn Lai; Honorable mention: Bryant Li
LEVEL B: Gold: Takeshi Shoyama; Silver: John Zhao; Bronze: Nathaniel Parker; Honorable mention: Chen-ye Xiong
LEVEL C: Gold: Benjamin Gittens; Silver: Seulki Ki; Bronze: Wen-jing Lin
LEVEL D: Gold: Daria Kiseleva; Silver: E-Na Song; Bronze: Teng Fu

CONCERTO: Gold: Daria Kiseleva; Silver: Su Hyun Kim; Bronze: Madison Yan; Honorable mention: Teng Fu

2015

LEVEL A: Gold: Ranfei (Richard) Wang; Silver: Sophia Si; Bronze: Katherine Wang
LEVEL B: Gold: Nathaniel Zhang; Silver: Nathaniel Parker; Bronze: Aditya Deshpande
LEVEL C: Gold: Grace Park; Silver: Emiri Nourishirazi
LEVEL D: Gold: Kaeul Autumn Kim; Silver: Albina Khaliapova; Bronze: Wesley Leffingwell

2014

LEVEL A: Gold: Noah Waddell; Silver: Jeffrey Chin; Bronze: Katherine Wang
LEVEL B: Bronze: Mina Chi
LEVEL C: Bronze: Grace Park
LEVEL D: Gold: Takako Tokuda; Silver: Heeyeon Chi; Bronze: Hanzheng Li

2013

LEVEL A: Gold: Abigail Varghese; Silver: Matthew Liu; Bronze:  Ethan Sherman
LEVEL B: Gold: Anastasia Magamedova; Silver: Mina Chi
LEVEL C: Gold: Wesley Leffingwell; Bronze: Weijia Huang
LEVEL D: Gold: Xiaoqian (Jason) Gou; Silver: Ching-Ming Cheng; Bronze: Boyun Ling

2012

LEVEL A: Gold: Hannah Zhang; Silver: Mina Chi; Bronze: Ethan Sherman
LEVEL B: Gold: Aleksandr (Sasha) Voinov; Silver: Henry Zhang; Bronze: Joseph Eisele
LEVEL C: Silver: Andre Short
LEVEL D: Gold: Jung-Woon Shin; Silver: Johnandrew Slominski; Bronze: Inhyun Lee